Eduard Cupák

tomas106
Updated Květen 30, 2024
 
10.0 (1)
762 0 6 0 0
Eduard Cupák
Eduard Cupák
Eduard Cupák
Eduard Cupák
Eduard Cupák
Eduard Cupák

osobnost

Datum narození
Březen 10, 1932
Místo narození
Brno
Datum úmrtí
Červen 23, 1996

Tagy

Herec Eduard Cupák se narodil v roce 1932 v Brně-Řečkovicích do rodiny tiskárenského řidiče Václava, matka se jmenovala Antonie. Měl o šest let starší sestru Floriku (Květu). Otec a Edova babička byli popraveni Němci v roce 1942, což ho velmi poznamenalo – od té doby se silně upnul k matce. Ta mu kupovala knížky, chodila s ním do divadla, takže když v roce 1947 ukončil měšťanskou školu, přihlásil se na brněnskou Státní hudební a dramatickou konzervatoř (pozdější JAMU). Ve škole byl vždy nadaný a pilný, navíc disponoval skvělou pamětí, takže pro něj nebyl problém zapamatovat si v krátkém čase i dosti dlouhý text. Už ve svých 18 letech debutoval na stříbrném plátně, a rovnou ve větší roli Tomáše, syna uprchlého myslivce v historickém dramatu Temno. Těsně před dokončením JAMU v roce 1951 byl ze školy kvůli své homosexualitě vyhozen. Naštěstí se přes kamaráda dostal do Prahy na konkurs pro film Václava Kršky. Nejenže konkurs udělal, ale režisér si ho oblíbil natolik, že Eduarda obsadil do hlavních rolí i v dalších svých filmech. V roce 1959 se seznámil s technikem ČKD Václavem Květem, který se stal jeho celoživotním partnerem. Žili spolu v Eduardově bytě na Starém Městě, po smrti režiséra Kršky se přestěhovali do jeho bytu na Malé Straně. Později si vlastními silami vybudovali letní sídlo ve mlýně v Brtnici. Jeho největším zlozvykem bylo kouření, vykouřil 60 i více cigaret denně. To se mu podepsalo na zdraví a v roce 1996 zemřel na rozedmu plic.

Uživatelské recenze

1 review
Líbí se mi
 
10.0(1)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Líbí se mi
 
10.0
Pamatuji si na tuto osobnost velmi dobře ze starších českých filmů a stále si jej vážím i za to, že byl tím, kým byl, a projevila se v jeho životě i ta skutečnost, na kterou v námětech narážíme u některých filmových projektů, že byl diskriminován určitě častokrát a jak jej vyhodili ze školy pro jeho homosexualitu ... nemám slov

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.