Rufus Wainwright

erthos
Updated Březen 07, 2016
 
10.0 (1)
3254 2 4 0 1
Rufus Wainwright
Rufus Wainwright
Rufus Wainwright
Rufus Wainwright - Going To A Town
Rufus Wainwright - Hallelujah (Live At The Fillmore)
Rufus Wainwright
 
 
Rufus Wainwright se narodil 22. července 1973 v Rhinebecku v New Yorku folkovým zpěvákům Loudonovi Wainwrightovi III a Kate McGarriglové. V jeho třech letech se jeho rodiče rozvedli a od té doby žil se svojí matkou v Montreálu v Kanadě. Ve svých šesti letech začal hrát na klavír a ve třinácti letech už vystupoval se svojí sestrou marthou, matkou Kate a tetou Annou  jako  „McGarrigle Sisters and Family“. Jeho píseň „I´m Running“, kterou zpívá ve filmu Tommy Tricker and the Stamp Traveller (v němž ztvárnil také jednu z hlavních postav), byla v roce 1989 nominována na Genie Award za Best Original Song a v roce 1990 mu vynesla nominaci na Juno Award za Most Promising Male Vocalist.
 

Ačkoli se narodil ve Spojených Státech, Wainwright se silně ztotožňuje s Kanadou a stále tam vlastní dům. Většinu jeho dětství žil se svou matkou v Montrealu a krátce navštěvoval McGillovu Univerzitu, kde studoval jak klasickou tak „rockovou“ hru na klavír. Dodatečně, některé z jeho písní se vyznačují jeho zběhlostí ve francouzštině.

Když jako mladiství oznámil, že je gay, během dospívání nacházel útěchu v opeře ( například píseň Barcelona obsahuje slova z opery Giuseppe Verdiho). Stal se také nadšencem umělců jako jsou Edith Piaf, Al Johnson a Judy Garlandová. Často byl považován za „rivala“ legendy 90tých let Jeffa Buckleyho - Wainwright poslal kazety do Sin-é (klub, kde nad ním Buckley zvítězil a vystupoval) – ale později se s ním spřátelil, naneštěstí, jen krátce před Buckleyho smrtí. „Byl milý.“ řekl o něm.

Poté co zakotvil v Montrealském klubu Circuit, sestříhal sérii demo nahrávek z nichž jedna se dostala do rukou Lennyho Waronkera, manažera DreamWorks. Sestřih Waronkera oslovil a na jaře 1998 vydal Rufus album nesoucí jeho jméno. Toto album sklidilo v Kanadě mnoho úspěchů a Rolling Stone Magazine bylo uznáno jako jedno z nejlepších alb roku. Jeho druhé album Poses (2001) přineslo stejný výsledek.
 


Poprvé se Wainwright představil americkému publiku jako předzpěvák Tori Amos v roce 2001 a 2002. Pravidelně vystupoval jako předzpěvák pro Stinga a společně vystupoval s Benem Foldsem a Gusterem v roce 2004. Často zpívá se sestrou Marthou Wainwrightovou (nový objev) jako doprovodný zpěvák. Navzdory vzrůstajícímu kultu fanoušků a pochvalné kritiky, Wainwright okusil jen okraj komerčního úspěchu ve Spojených Státech.
Nejenže hraje na klavír ale také na kytaru a při živém vystoupení často tyto nástroje střídá; ale jeho um hraní na kytaru se ani neblíží jeho talentu klavírnímu. Některé z jeho nejvíce dojemných písní jsou založeny pouze na něm a klavíru. Wainwright je zaníceným fanouškem opery, její vliv na jeho tvorbu je evidentní, taktéž jeho láska k Schubertovu Liederovi; jeho hudba byla popsána jako Pop-opera nebo Barokní pop. Texty jsou plné narážek na operu, literaturu, popovou kulturu, a v novější době také na politiku (v písních jako je Gay Messiah a Waiting for a Dream). Wainwright je průkopníkem závislosti na crystal methu a přeživší osoba po znásilnění; využívá tisku, aby upozornil na tyto společenské problémy.

Jeho talent byl rozpoznán a široce oceněn umělci jako Elton John, Morrissey, John Mayer a Sting, a ovlivňuje zpěváky jako Keane, Alanis Morissette, Scissor Sisters a Ben Folds.

Wainwrightovo nejnovější album Want Two, bylo vydáno společností DreamWorks 16. listopadu 2004. Je pokračováním alba Want One vydaného roku 2003. DVD nazvané All I Want přináší životopisný dokument, videoklipy a ukázky z koncertů bylo vydáno roku 2005. Zahrál si také roličku ve filmuLetec a objevil se ve filmu Heights.
 
 
Jeho tvorba:
Rufus napsal hudbu k mnoha filmům, tady je většina z nich:
(filmy jsou seřazeny od nejnovějších)

Robinsonovi (Meet the Robinsons, 2007)
Písnička Another Believer. Rychlejší, veselá :)

Poslední polibek (The Last Kiss, 2006)
V tomhle filmu se objevuje písnička Cigarettes and Chocolate milk. Ta ovšem nebyla pro tenhle film napsána, ta je už z jeho staršího alba Poses.

Zkrocená hora (Brokeback mountain, 2005)
Jeden z jeho největších úspěchů, v tomhle filmu se objevují dokonce dvě písničky. Maker makes je pomalá písnička s klavírním doprovodem. Objevuje se v jako druhá v titulkách.
King of the Road zpívá společně s Teddy Thompsonem a je zde slyšet hodně country. Tuhle písničku si z pívá Jack, když jede autem setkat se s Ennisem.

Letec (Aviator, 2004)
Odtud je písnička I'll Build A Stairway To Paradise. Původně ji napsal George Gershwin a zvláštnost je, že si zde Rufus i zahrál !!! Tuhle píseň zpíval v nějakém kabaretu nebo baru.

Bridget Jones: S rozumem v koncích (Bridget Jones: The Edge Of Reason, 2004)
Zde zpívá I Eat Dinner (When The Hunger's Over) společně s Dido. Původně ji napsala jeho matka Kate McGarrigle. Bohužel se mi tuhle písničku nepodařilo ve filmu najít, pokud budete mít víc štěstí, dejte mi vědět ;o)

Jmenuji se Sam (I am Sam, 2002)
Píseň Across the Universe, která stejně jako u filmu Poslední polibek pochází z alba Poses. Původně ji napsal John Lennon.

Zoolander (2001)
Odtud je píseň He Ain't Heavy, He's My Brother.

Shrek (2001)
Pravděpodobně jeho nejznámější písnička! Lidé ji většinou znají, aniž by znali Rufa. :( Je to samozřejmě píseň Hallelujah, určitě si pamatujete scénu, kdy Shrek vzpomíná na Fionu, která se má provdat za Farquaada …. no pamatujete! :)
Avšak tuhle píseň nenapsal Rufus, ale Leonard Cohen asi v roce 1983!

Moulin Rouge (2001)
Písnička Complainte De La Butte, ve které jsou sloky zpívané francouzsky a refrén anglicky. Hezká pomalá melodie a ve filmu je krátce, kdy na začátku přijíždí Christian do Paříže.

Velký táta (Big Daddy, 1999)
Píseň Instant Pleasure. Text je sice trošku zvláštní, kdy Rufus zpívá, že nechce nikoho pro lásku, jen aby mu dal sex kdykoli bude chtít… :D ale jinak dobrá písnička plná rytmu a energie.

Otisky prstů (The Myth Of Fingerprints, 1996)
V tomto psychologickém filmu se objevuje v písních Roi d'Ys a dále pak v The Banks of the Wabash.

Tommy Tricker and the Stamp Traveller (1988)
Píseň I´m a Runnin´. Rufus tuto píseň složil speciálně pro film, jeho matka ho o to požádala, bylo mu 14 let!
 
Použité zdroje:
www.rufuswainwright.com/ (jeho oficiální web)
http://rufus.ic.cz/ (převzat hlavní část textu s úpravami)
http://en.wikipedia.org/wiki/Rufus_Wainwright (wikipedie)
 

Uživatelské recenze

1 review
Líbí se mi
 
10.0(1)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Líbí se mi
 
10.0
Skvělý muzikant s krásnou barvou hlasu. Skládá si vlastní písně (např. Going To A Town) je dokonalá :)

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.