Dear Freddy (2017)

karcikarel
Updated Červen 01, 2021
 
8.0 (2)
1128 3 3 0
Dear Freddy  (2017)
Dear Freddy  (2017)
music for the documentary Dear Fredy (2017)
Music for the Documentary film Dear Fredy (Israel 2017) פרדי היקר
opening theme for the documentary Dear Fredy (2017)
Dear Freddy  (2017)

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
74 minut
Režie

Sekce a rozdělení filmů

Míra Gay obsahu
Lokalizace

Tagy

Fredy Hirsch bol hrdým židom a otvoreným homosexuálom. Vo veku 19 rokov, keď boli vydané Norimberské zákony, utiekol z Nemecka do Československa, kde pôsobil ako učiteľ športu v židovskom mládežníckom klube. Po deportácii židov do Terezína bol Fredy menovaný za vedúceho oddelenia mládeže a mal na starosti viac ako 4 000 mladých ľudí. Neskôr v Osvienčime sa Fredy, pravdepodobne po prvýkrát v živote, nestretol s homofóbiou. Mal tam milenca, ľudia to o ňom vedeli a mali ho radi, pretože bol dobrým človekom. Spolu s ďalšími členmi odboja v Osvienčime, plánoval revoltu, ktorá sa nikdy neuskutočnila. Fredy zomrel za záhadných okolností, ktoré sa film pokúša odhaliť. Príbeh Fredyho Hirscha je ďalším kinematografickým príspevkom do mapovania histórie gay komunity. (ČSFD)

Uživatelské recenze

2 reviews
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0(2)
Herecké výkony
 
9.0(2)
Zvuk
 
7.5(2)
Zpracování
 
7.5(2)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
7.0
Existovaly osobnosti, které svým vystupováním dokázaly prozářit okolí a nabídnout únik před každodenní realitou (nejen) v těžkých dobách. Fredy Hirsch k nim bezesporu patřil a tento solidně zpracovaný dokument jistě přispěl k uchování jeho odkazu snad i pro příští generace.
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
8.0
Celkom zaujímavo spracovaný dokument, ktorý ťahá predovšetkým unikátna osobnosť, o ktorej je reč. Rozprávajúce hlavy pamätníkov a dobové fotografie ozvláštňujú podarené ilustračné animácie niektorých pasáží, takže aj vizuálne je na čo pozerať. Akurátne trvanie aj tempo rozprávania. Napriek zrejmému smerovaniu do temnejších a temnejších kútov/momentov krátkych a neslávnych dejín Ríše sa podarilo udržať aj akýsi optimizmus výpovedí (napriek okolnostiam), ktoré odzrkadľujú Fredyho neutíchajúcu činorodosť.

Takmer sa nechce veriť, že tak fascinujúca osobnosť žila a málokto o nej kedy počul. Žeby orientácia? Pritom i samotní Fredyho žiaci - tu ako pamätníci - unisono poznamenávajú, že jeho sexualita bola viacmenej verejne známa a väčšina ľudí ju brala ako samozrejmosť (plus mínus celková etrémna situácia). Hovoríme tak o človeku, ktorého spoločenská úloha a postavenie prežiarila iné aspekty jeho života, ktoré by z neho inak urobili psanca. Bol to gay ktorý dokázal organizovať športovo/kultúrny život židovských obcí a komunity v čase mieru ale aj počas a uprostred masového vraždenia... jednoducho sa urobil jej stredobodom, orientácia/neorientácia. Dokázal však ťažiť aj zo "sesterstva" - keď sa mu ľúbostné pletky s Nemcami (ktorí by ho ako tiež-homosexuáli sotva udali) stali zdrojom cenných informácií - čo zaujímavo rozširuje obvyklý obraz gayov-židov ako dvojitých vyvrheľov nenávidených všetkými.

Napriek tomu že dokument je v podstate vyladenou spomienkou/oslavou človeka, o ktorom nemá kto povedať čo negatívne ... páčili sa mi momenty kde preživší poznamenajú aj zvláštne črty Fredyho osobnosti - jednak že to bol povahou "echt židovský Nemec" (čo sa týka jazyka, zmyslu pre poriadok, disciplínu, jeho celkového hrdého vystupovania, ale i neprítomnosti strachu pri jednaní z očí do očí s nacistami - čo bol pravdepodobne dôvod jeho unikátneho postavenia a rešpektu ktorý voči nemu mali, aj možnosti ktoré pre neho a ostatných z toho plynuli) - ale tiež že to bol človek ktorý "žil" telovýchovou/športom a teda nebol (jemne povedané) žiaden sofistikovaný intelektuál. Na dnešné pomery klasický "gym bunny" alebo "profi športovec" - no on svoj talent ako (trochu posadnutý) tréner takpovediac rozdával. Aj v doménach kde nadanie nemal, bol aspoň životaschopným organizátorom - ktorý bol všade prítomný, do všetkého sa angažoval, nakopol kultúrnu/vzdelávaciu aktivitu - teda vedel dať dokopy správnych ľudí tam kde ich bolo treba. Či v rodnom Aachen, Prahe, Brne, Terezínskom ghette alebo v koncentračnom tábore Auschwitz. Jeho práca s deťmi (takmer ako nezlomný stroj) mala unikátne rozmery a dopad - čo je fascinujúci kontrast s tými, ktorí aj dnes motajú homosexualitu s populistickou pedofilnou hystériou. Láskavý rešpekt ktorý k nemu pamätníci prejavujú - by mohla závidieť nejedna dnešná gay televízna celebrita.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.