(M)uchenik / The Student / Mučedník (2016)

karcikarel
Updated Leden 30, 2021
 
8.2 (5)
2620 1 1 3
Отличный фильм "Ученик"
(M)uchenik / The Student / Mučedník   (2016)

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
118 minut
Původní znění
Hrají
Viktorija Isakova, Julija Aug, Pjotr Skvorcov, Alexandr Gorčilin, Anton Vasilev, Alexandra Revenko

Sekce a rozdělení filmů

Žánr
Míra Gay obsahu
Lokalizace

Přeloženo

Je film přeložen?
Ano
Datum přeložení filmu
Červen 27, 2018
Info
www.titulky.com

Tagy

Středoškolák Venjamin je přesvědčen o tom, že svět uvázl v bahně lži a nemravnosti a on jediný zná cestu ven. Vyzbrojen citáty z Bible a vědomím vlastní vyvolenosti hledí napravit pomýlené lidstvo. Ruský snímek význačného divadelního a filmového režiséra o zrodu extremismu z ideových pohnutek byl uveden v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

Uživatelské recenze

5 reviews
Celkové hodnocení
 
8.2
Příběh
 
8.4(5)
Herecké výkony
 
8.6(5)
Zvuk
 
7.4(5)
Zpracování
 
8.4(5)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
(Upraven: Červen 22, 2023)
Celkové hodnocení
 
8.3
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
9.0
(Hodnocení je za celý film, ne jen za spíš okrajový gay motiv.) Ruský film o křesťanském extremismu se nějak nemohl vyhnout gay postavě, že? Václav má pravdu, že spíš vzbuzuje rozpaky, byť myslel celý film, nikoli jen zmíněnou postavu. Pro mě ta postava, "postižená" dvojnásob, byla diskutabilní – můžu ocenit, že díky složitější motivaci nebyla tak jednorozměrná jako postava učitelky, ale ta zase byla sympatická tím, že v jejím případě byly skryté motivy jen falešným obviněním. I když uznávám, že u gay postavy nebyly podané tak přízemně jako zájem spolužačky hlavního hrdiny.
Celkové hodnocení
 
9.0
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
9.0
Silný a děsivý obraz fanatismu. Ale ještě hrůznější než chování hlavního hrdiny posedlého biblí, je reakce okolí, hlavně učitelského sboru v čele s omezenou ředitelkou, neschopnou a neochotnou čelit dogmatismu. Je zákonité, že jediná normální pedagožka se ocitne v izolaci. Přesná diagnóza stavu ruské společnosti. Gay motiv je v tomto mimořádném filmu jen vedlejší, přesto významný.
(Upraven: Únor 18, 2018)
Celkové hodnocení
 
6.3
Příběh
 
7.0
Herecké výkony
 
6.0
Zvuk
 
5.0
Zpracování
 
7.0
Museli bychom asi znát původní německou divadelní hru, abychom plně pochopili všechny motivy Kirilla Serebrennikova ke zpracování jejího textu. Jako občané země, která se dlouhá léta nachází jak v poli působení ruského velmocenského zájmu, tak v živém kontaktu s ruskou kulturou, máme ale bohatě indicií k rozluštění alespoň části režisérových záměrů.

Pokud bychom za hlavní téma měli náboženství, napadne nás při sledování několikrát ruská klasika, třeba Idiot či Bratři Karamazovi, možná i reálná postava Rasputina - vše ovšem dost vzdáleně. I větší část diváků na IMDB přisuzuje filmu toto téma jako hlavní, a ti skoro všichni mají také za nutné vypořádat se s filmem z hlediska náboženského.

Přesto myslím, že jde především o podobenství o síle a technikách manipulace a o cestě (návratu) k totalitě. Zejména bezradné a beznadějné hemžení lidí kolem hlavní postavy, reprezentantů různých společenských skupin, je zobrazeno s až nemilou přesností, a ještě nemilejší je, že zobrazuje i naši aktuální realitu v současném "wind of change". Na IMBD jeden recenzent píše: "The school administration cannot confront a religious fanatic because they themselves do not have any ideas or principles." Asi sem často jezdí.

Naprosto nejde o film podobný i té lepší části gay produkce, takže doporučit ho gay divákům vyvolává rozpaky. Naštěstí Gigorij, jediná gay postava v celém tom panoptiku, je zároveň jedinou postavou normální, a to si pozornost zaslouží.
(Upraven: Únor 16, 2018)
Celkové hodnocení
 
9.5
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
9.0
Film je hlavne o tom ako môže človeku prepnúť z Biblie (ale aj z náboženstva) a o tom, že človek veľa krát vidí iba svoju stranu veci, aj keď nemusí mať vždy pravdu... A tretia hlavná myšlienka je, že ako môže človek ublížiť druhým (vedomky aj nevedomky)... Videné na hbogo.sk
(Upraven: Březen 27, 2017)
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
8.0
Velmi zdařilá adaptace německé divadelní hry, která vás donutí zamyslet se nejen nad věcmi týkající se víry, ale pojednává také o životním přístupu a individualitě osobnosti. Viděno na MFF Karlovy Vary 2016.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.