Sto dney do prikaza / 100 Days Before the Command (1990)

r4472c
Updated Únor 16, 2021
 
5.3 (7)
2696 1 2 0
Sto dney do prikaza / 100 Days Before the Command  (1990)
Gay Themed / http://alexislansinc.wix.com/cinemagay
Sto dney do prikaza / 100 Days Before the Command  (1990)

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
71 minut
Původní znění
Hrají
Vladimir Zamanskiy, Armen Dzhigarkhanyan, Oleg Vasilkov

Sekce a rozdělení filmů

Žánr
Míra Gay obsahu
Lokalizace

Tagy

Mimořádně působivý film, malý sovětský zázrak, který vznikl přímo v sovětské armádě, ale tak trochu bez vědomí toho, jak silný homoerotický náboj obsahuje. Film pak čekal pět let na svoje uvedení. Zajímavostí je, že herci byli skoro všichni skuteční příslušníci armády. Po "Beau Travail" další příklad toho, jak lze vylíčit mužské soužití. Vlastní příběh je velmi baladickou mozaikou reálných i surrealistických vztahů a hlavně velkou obrazovou fantazií mužské krásy.

Uživatelské recenze

7 reviews
9-10 hvězdiček
 
14%
7-9 hvězdiček
 
14%
5-7 hvězdiček
 
29%
3-5 hvězdiček
 
29%
1-3 hvězdiček
 
14%
Celkové hodnocení
 
5.3
Příběh
 
4.9(7)
Herecké výkony
 
5.4(7)
Zvuk
 
5.4(7)
Zpracování
 
5.6(7)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Celkové hodnocení
 
3.5
Příběh
 
2.0
Herecké výkony
 
5.0
Zvuk
 
5.0
Zpracování
 
2.0
Na jednej strane je možno film unikátny uchopením témy, časom a miestom svojho vzniku, no ako filmový útvar sa rozpadá kdesi medzi poetickým "štýlom" sovietskych umeleckých filmov (Paradžanov? Tarkovsi?) a dokumentárnou sondou do života vojakov. I sám režisér priznal, že je to "zlý" film. No beztak rozčeril hladinu po tom, čo musel byť z krajiny prepašovaný von.

Vznikol ako možno vtedy ešte trúfalá kritika pomerov/pocitov v sovietskej armáde pár mesiacov pred koncom komunizmu v ZSSR. Ako smutný portrét neúprosného a dehumanizovaného sveta, kde sa mladíci stávajú súčasťou masy, donekonečna perpetuujú model šikany bažantov mazákmi - je možno výstižný. Alebo skôr popisný - 1:1. Bezvýchodiskovosť, mašinéria, nezáujem, cynizmus na všetkých úrovniach. No videl som filmy z podobných výcvikových prostredí ale aj o omnoho strašidelnejších situáciách - a prišli mi pozerateľnejšie, príbehovejšie, vedel som sa s niekym identifikovať.

Čo sa týka homoerotiky - je tu pár záberov na nahých vojakov v sprchách, ktoré sú voyeursky zaujímavé (najmä kvôli miestu a času a možno i dokumentárnej autenticite), no nemajú žiaden ozajstný gay kontext. Prostredie a atmosféra filmu budú teplému divákovi skôr antagonistické.

Ak ma niečo zaujalo, tak sú to fenomény čisto-mužského sveta (je jedno či armáda, väzenie, gulag - v podstate to tu splýva) kde chalani nemajú problém navzájom sa dotýkať, umývať, "starať sa o seba" v povolených ritualizovaných aktoch. Zvláštne táto "neha" kontrastuje s celkovou neľudskosťou prostredia. Sú tu prejavy chlapského priateľstva, ktoré boli tradične v ruskej kultúre o dosť vrúcnejšie, intímnejšie a kontaktnejšie - čo mi pripomenulo 19. storočie na Západe. Vtedy aj hetero chlapi nemali problém prejaviť si lásku, slovami aj fyzickými gestami, objatiami, bozkami - na čo sa zaujímavo pozerá z pohľadu súčasníka, pretože zrazu tie gestá majú úplne iný význam. Dá sa tak zamyslieť akým zaujímavým prerodom prešla východoeurópska spoločnosť po revolúcii a po invázii VHS akčných hrdinov z 80. a 90. rokov - k tvrdej a úzkostlivo-homofóbnej maskulinite, kde na každý pohľad či dotyk "treba" reagovať preventívnou agresiou ktorou samček potvrdí že "nie je buzerant". Ako pripomienka toho že veci boli inak a že existuje potenciál aby medzi-mužská socializácia mohla byť iná - cenné.

No na pozerateľný film zďaleka málo.
(Upraven: Srpen 11, 2015)
Celkové hodnocení
 
3.3
Příběh
 
5.0
Herecké výkony
 
2.0
Zvuk
 
2.0
Zpracování
 
4.0
Velmi cenná ukázka, jak se část sovětské společnosti v době perestrojky snažila vypořádávat s minulostí i nevábnou současností. O armádě vzniklo tehdy více kritických filmů, byl to jednak následek frustrace z afghánského tažení a ze zkušeností, které si odtud vojáci přivezli, jednak narůstající rozpor mezi demokratizující se společností a tradičním armádním drilem, v němž lidský život byl bez hodnoty a vojáci žili v poměrech nedůstojných civilizovaných lidí 20. století. V dnešním Rusku by takový film už asi vzniknout nemohl. Současně je ve filmu viditelná snaha o jakýsi přesah k neurčitému "metafyzičnu", o specifickou poetiku, opět reakce na předchozí léta nuceně materialistického vidění světa a realistickou tvorbu (znalec by množná odhalil i přímé odkazy k pravoslaví).

Homoerotické motivy tvůrce nejspíš vůbec nenapadly - nejde o homoerotiku vždy, když jsou k vidění nazí kluci. V daném případě se tvůrci nejspíš snažili o zobrazení nedůstojných podmínek života v armádě, nebo o symboliku (nahota vojáčka stojícího před důstojníkem jako symbol totální bezmoci a vydanosti, a šíře jako symbol postavení celé společnosti ovládané brežněvovskou gerontokracií). Aby se mohla líbit scéna masové vzájemné výpomoci při hygieně, je nezbytné přehlédnout, že nejde o spontánní projev kamarádské důvěrnosti, ale o plošně nařízenou odindividualizovanou intimitu.
Celkové hodnocení
 
5.5
Příběh
 
5.0
Herecké výkony
 
5.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
6.0

Ty jo, jsem si říkal v průběhu filmu, „to je pěkná kravina“, na konci už to ale kravina u mě nebyla, a teď s odstupem přemítám a nemůžu snímek z hlavy vypudit … Ten vojensko-vymatlaný ruský humus, špatná technická kvalita filmu se pojí s krásou mladých životů omezených stupiditami tehdejší společnosti a když si to porovnávám ze všech možných stran, ze všech možných úhlů, tak mi to i „něco“ dalo …
(Upraven: Prosinec 13, 2010)
Celkové hodnocení
 
1.3
Příběh
 
1.0
Herecké výkony
 
1.0
Zvuk
 
2.0
Zpracování
 
1.0
Neviem o čom tento film mal byť. Ukázať život sovietských vojakov? Tak to mal byť dokumentárny film. Zbytočne naťahované scény, ostrenie na všetky postavy, ktoré sa nepohnú, hláska nevydajú. Nezmyselné úkony, ktoré sú dané, aby natiahli potrebný čas. Gay tematika absentuje. Chýbal už len komentátor a logo Discovery.
Celkové hodnocení
 
8.5
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
10.0
velmi pekne obrazove spracovanie roznych momentov z prostredia sovietskej armady,netreba sa zaoberat absurdnosťou niektorých obrazov treba si urobit celkový dojem z celeho filmu.
(Upraven: Květen 20, 2009)
Celkové hodnocení
 
6.0
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
6.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
6.0
Depresivní ukázka poměrů v ruské / sovětské armádě. Film o destrukci osobností a citovosti.
Celkové hodnocení
 
9.3
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
10.0

Jestli chcete, hledejte skryté významy. Ale taky se jen můžete nechat okouzlit krásou a hlavně obrazovou fantazií autora.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.