Élite / Elite (2023)

petule611
Updated Květen 20, 2024
 
8.8 (3)
4461 5 5 1
Élite / Elite  (2023)
Élite / Elite  (2023)
Élite / Elite  (2023)
Élite / Elite  (2023)
Elite: Season 7 | Official Trailer | Netflix
Elite Season 2 Trailer
Take me to church // Ander & Omar // ELITE
Elite | Official Trailer [HD] | Netflix

Základní informace o filmu

Rok
Délka filmu
7 sérií, 56 dílů, 60 minut
Původní znění
Hrají
Omar Ayuso, Miguel Bernardeau, Mina El Hammani, Itzan Escamilla, Ester Expósito, Miguel Herrán, Jaime Lorente

Sekce a rozdělení filmů

Míra Gay obsahu
Lokalizace

Přeloženo

Info
www.titulky.com

Tagy

Seriál o španělských teenagerech z vysoké společenské vrstvy.

Uživatelské recenze

3 reviews
Celkové hodnocení
 
8.8
Příběh
 
8.7(3)
Herecké výkony
 
8.3(3)
Zvuk
 
9.0(3)
Zpracování
 
9.0(3)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
(Upraven: Červen 06, 2024)
Celkové hodnocení
 
10.0
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0
První série: Elita je de facto španělská telenovela ze školního prostředí. Ale geniálně natočená telenovela, alespoň pokud jde o první řadu, která před pár lety určitě musela vzbudit pozornost nejen v domovském Španělsku. Elita komplexním způsobem zobrazuje konfrontaci mladých lidí z bohatých a chudých rodin, do toho řeší náročná témata jako drogy, homosexuální orientace, náboženství, vztahy dětí a jejich rodičů, která nejsou cizí ani středoevropskému publiku. Do toho je průběžně prostřiháváno do vyšetřování vraždy jedné studentky. Elita je velmi dynamický a návykový seriál, který si vás podmaní už od první dílu a do konce první řady vás nepustí. Bonusem je tu poslech španělštiny a v mém případě také pohledy na krásné mládence, přičemž je opravdu na co koukat. :) Těším se na druhou řadu a věřím, že atmosféra bude ještě napjatější.

Druhá série: První řada Elity byla skvělá, ale druhá série je ještě lepší. Objevují se tu nové - a hodně zásadní - postavy, vztahy mezi studenty a studentkami jsou mnohem komplikovanější a panuje zde napjatější atmosféra než v minulé sérii. Opět se tu prolíná kriminální zápletka (tentokrát zmizí jeden student) a opět je tu vynikající a nečekané rozuzlení. Ač jsem se sledováním Elity stále na začátku, už teď si myslím, že jde o důležitý evropský televizní počin. Natočený navíc bez příkras a s jasnou otevřeností. Elita navíc umí pracovat s cliffhangery, což není zase tak snadné.

Třetí série: Třetí řadou Elity se uzavírá příběh celé původní party. Je to geniální, perfektně vygradované a měl jsem z toho hodně silné pocity. Atmosféra by se opět dala krájet a závěrečná epizoda mě úplně rozložila na molekuly. Vztahy jsou opět skvěle propracované a chemie mezi všemi mladými herci a herečkami je fantastická. Tady se povedlo prakticky všechno a můžu jenom tleskat. Pokud by Elita končila právě touto sérií, byla by to jednoznačně velká paráda. Uvidíme, co si nachystala čtvrtá série, která je prý radikálně odlišná.

Čtvrtá série: Uvědomuji si, že dávat čtvrté sérii nejvyšší hodnocení se může zdát poněkud kontroverzní, jsem si ale jistý, že z mého pohledu si tato řada vysokou pochvalu určitě zaslouží. První tři řady lze sledovat jako uzavřený příběh, který končí naprosto parádní způsobem. Pokud by čtvrtá řada pokračovala ve stejném duchu, tak bychom se točili v kruhu a hrozilo by rozmělnění celého seriálu. Proto je tu radikální změna v podobě nového ředitele a jeho tří dětí, zatímco většina původní party se tu už nevyskytuje, resp. ti, co zůstali, mají omezenější prostor. Pro mě je to ovšem nakonec dobře, protože nové postavy nabízí další možnou obsahovou kreativitu. Zejména přibylo velmi otevřených explicitních scén, které do celého seriálu bez problému zapadnou. Platí to zejména pro půvabného nováčka Manu Ríose, jehož Patrick nemá s nahotou žádný problém. Svléká se poměrně často a přiznávám, že mě to hodně těší, jelikož v jeho případě je opravdu na co koukat. Snad bude v další sérii takto pokračovat. Právě on Elitu táhne hodně dopředu a má neuvěřitelný drive. Nový směr Elitě sluší a věřím, že navzdory homofobní kritice na ČSFD bude seriál ještě lepší.

Pátá série: Pátá série Elity navazuje na tu čtvrtou a ještě více rozvíjí jednotlivé vztahy, přičemž klade větší důraz na jejich sexualitu. Přitom se částečně vrací ke kořenům v podobě kriminální zápletky, která se ale vyvine hodně překvapivým směrem - a právě za to obrovské překvapení je ode mě ono vysoké hodnocení. Závěrečná epizoda je totiž zatím nejsilnější závěrečnou epizodou celého seriálu - v tomto směru jsem zvědavý, jak se bude vše vyvíjet v posledních třech sériích. Jednotlivé vztahy jsou složitější, nejednoznačné, ale o to více si cením citlivě natočených milostných scén, zvláště těch homoerotických, v nichž naprosto exceluje - aspoň pro mě - neuvěřitelně přitažlivý Manu Ríos, do kterého jsem se zamiloval už při sledování minulé série. O to více mě vytáčí nízká hodnocení mnohých ČSFD uživatelů jenom proto, že Elita nedělá rozdíl mezi heterosexualními a homosexuálními vztahy. Jinými slovy je strašné, když se v hodnocení odráží mimoseriálová homofobie.

Šestá série: Zdá se to neuvěřitelné, ale ani šestá řady španělské Elity mě nezklamala. Patří naopak vůbec k těm nejsilnějším a to i navzdory skutečnosti, že tentokrát zde není nikdo z původního hereckého obsazení prvních tří řad. Je vlastně zajímavé, že se Elita ani nyní tvůrcům nerozpadla pod rukama. Přesto - nebo právě proto - jetato série pro tvůrčí tým velkou výzvou. Tvůrci akcentují poměrně složitá a náročná témata jako domácí a sexuální násilí, coming out v kolektivním sportu, toxicita partnerských vztahů, homofobie, transfobie apod. Herecké obsazení je výborné a opět musím vyzdvihnout Manu Ríose, jehož křehký projev mě jednoduše nadchnul. Přál bych mu skvělou hereckou kariéru. Pro Elitu jsou typické také poměrně napínavé cliffhangery a poslední cliffhanger v této sérii je pro mě natolik šokující, že se nemůžu dočkat již sedmé série. Smekám. 

Sedmá série: Nemůžu si pomoci, i sedmá série mi perfektně sedla. Rozvíjí se zde dějové linky z minulé řady, opět se tu objevují nejen nové postavy, ale i staronové v podobě Omara. A hlavně je tu naprosto úžasná Maribel Verdú, kterou naše generace 35+ velmi dobře zná z Mexické jízdy Alfonsa Cuaróna. Silné příběhy o toxických vztazích, vzájemné (ne)důvěře, skvělá kriminální zápletka a pro mě osobně další úžasná gay romance, jpřičemž právě milostné příběhy gayů mám na Elitě nejraději. Že to někomu všechno přijde přitažené za vlasy? Na tom není nic špatného, už od začátku byla Elita psaná jako telenovela, a pokud přijmete daná žánrová pravidla, tak si to celé krásně užíváte. Je až neuvěřitelné, jak si Elita po celou dobu drží svou vysokou úroveň, a těším se na závěrečnou osmou sérii.
(Upraven: Květen 27, 2021)
Celkové hodnocení
 
6.5
Příběh
 
7.0
Herecké výkony
 
5.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
7.0
Toto je hodnotenie po zhliadnutí prvých 3 sérií. Na jednej strane to nie je taký zázrak (koncepčne, obsahovo, náladou, emóciami, humorom) ako Sex Education alebo prvá séria Sense8 - no na konzumný fast-entertainment Netflix-u je to stále pomerne solídny a pozerateľný seriál. Tak trochu telenovela (Španielsko ma predsa len blízko k latinskoamerickej kultúre), tak trochu súčasný európsky Beverly Hills, ale s mnohými príjemne dospelejšími prvkami.

Po veľmi tragickom kolapse školskej budovy sa ako "bolestné" skupinka teenagerov dostane na super-drahú súkromnú školu, kde to medzi nimi a "domácimi" rozmaznanými deťmi boháčov od začiatku škrípe. Samotné rozprávanie prvej série sa čiastočne odvíja ako policajné výpovede a spomienky jednotlivých postáv pri vyšetrovaní vraždy spolužiačky Mariny. Táto situácia už beztak napätú atmosféru dramaticky vyhrotí...

Máme tu hyperinteligentnú dcéru hyperkonzervatívnych moslimských rodičov, jej gay brata, manipulatívnu školskú krásku, chladnú dcéru vojvodkyne, komplikovaného bisexuála, tupého svalnáčika, aj "obľúbeného chalana z ľudu" - po jednom kuse na oboch stranách finančného spektra. Väčšinou klišé, ktoré sa v podobnom seriáli "očakávajú", s ich predvídateľnými dramatickými výstupmi - ktoré možno nič nové neprinášajú, ale v rámci role a príbehu pasujú a pôsobia aspoň uveriteľne. Samozrejme, tak ako to po veľa sériách býva, príbeh sa zamotáva a konštruuje všetkými možnými spôsobmi, každý je chvíľu kamarát/spojenec i nepriateľ s každým. :)

Dojem diváka závisí, ako schopný alebo ochotný je naladiť sa na takto rozvrhnutú hru. Ja osobne mám k teenagerom ďaleko, kriminálkam sa vyhýbam, telenovelami som náležito traumatizovaný - ale predsa som si Elitu s chuťou pozrel a dokonca sa na ďalšie epizódy/série tešil. Uvidíme ako to bude vyzerať od 4.série, keď sa výrazný počet základného ensemble obmení.

Gay/bi motívy tu reprezentuje hneď niekoľko postáv: niektoré osviežujúco "iné" (moslimský barman ktorý na školu ani nechodí, pohľadný atlét ktorý neskôr prekonáva vážnu chorobu, emocionálne a sociálne nestabilný bisexuál, ...), no pri takom počte postáv (a zápletiek) dostanú len svoj "primeraný" priestor. Hetero dráma na spôsob "kto s kým proti komu ... lebo ten vtedy spravil tamtomu ono" dominuje.
Celkové hodnocení
 
9.8
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0
I když seriály zrovna nemusím, tenhle mě donutil zkouknout jednu řadu ve dvou dnech. Solidní záplatka a zajímavé prostředí elitní školy. Celkově seriál honotím hodně pozitivně.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.