Słoń / Elephant / Slon (2022)

marow
Updated Srpen 19, 2023
 
7.7 (6)
3379 1 9 1

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
105 minut
Původní znění
Hrají
Jan Hrynkiewicz, Ewa Skibińska, Paweł Tomaszewski

Sekce a rozdělení filmů

Téma
Míra Gay obsahu
Lokalizace

Přeloženo

Je film přeložen?
Ano
Datum přeložení filmu
Červenec 16, 2023
Info
dafilms.cz

Tagy

Člověk si nevybírá, kde se narodí. Natožpak v jakých rolí a škatulkách se v očích druhých ocitne. S veškerou takovou zátěží musí proti vlastní vůli žít. Třeba Bartek – celý život strávil na malé vesnici v jižním Polsku, stará se sám nejen o vlastní maminku, ale i celou farmu plnou koní, dobytka a drůběže. Ve volných chvílích pracuje za barem v místní putyce a starším sousedkám pomáhá s nákupy. A čas na hledání sebe sama – ten nemá žádný. Do vesnice ale přijíždí o něco starší Dawid a mezi dvojicí přeskočí něco víc než jen jiskra. (Mezipatra)

Uživatelské recenze

6 reviews
9-10 hvězdiček
 
33%
7-9 hvězdiček
 
17%
5-7 hvězdiček
 
50%
3-5 hvězdiček
 
0%
1-3 hvězdiček
 
0%
Celkové hodnocení
 
7.7
Příběh
 
7.3(6)
Herecké výkony
 
8.0(6)
Zvuk
 
7.8(6)
Zpracování
 
7.5(6)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Celkové hodnocení
 
9.3
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
9.0
Uhrančivá balada z polského venkova, něžná i drsná zároveň.

Polsko je země, kde se queer lidem nežije lehce, na druhou stranu musím smeknout před všemi, kteří se tu ztrouchnivělou tradicionalistickou slupku pokoušejí strhávat. To je případ i tohoto filmu, který má všechny předpoklady pro to, aby zaujal nejen festivalové diváky, ale i širší veřejnost. Ukazuje, že gayové nejsou žádní strašáci v poli, ale obyčejní lidé, kteří touží po jediném: po lásce a respektu okolí. Bohužel, pořád to někde a někdy není tak jednoduchý, jak si myslíme. A o tom je právě tenhle výbornej film. Určitě si na něj udělejte čas.
Celkové hodnocení
 
7.8
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
7.0
Já musím hodnotiti kladně jak už bylo zmíněno Poláci jako silně katolicky - věřící národ se snaží natočit i věci co k nim moc nesedí ale za poslední dobu jsem viděl asi tři polské filmy a všechny byli super. Nebudu to rozebírat do důsledku a podrobně ale rozhodně stojí za zhlédnutí baví mě kamera hudba jen ten děj trochu pokulhává ale to nic nemění na tom že jsem se rád podíval. Sem zvědavý kdy něco uvidím i z české produkce protože u nás je to velká bída .
(Upraven: Květen 20, 2023)
Celkové hodnocení
 
9.8
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0
Nadšení, že se v Polsku stále točí kvalitní queer dramata, smutek z toho, že u nás se netočí vůbec nic. Polský Slon je nádherná pocitovka s úžasným soundtrackem, nevyřčenými pocity a náladou, s bravurní kamerou a úžasnou chemií hlavní partnerské dvojice. Polský venkov je velmi snadné zobrazit jako sérii těch největších stereotypů, které vás napadnou poměrně snadno, debutující scénárista a režisér Kamil Krawczycki se něčeho takového naštěstí nedopouští. Jasně, polský venkov asi nebude něco, kde by otevřený queer člověk chtěl žít, ale na druhou stranu ne každý je Édouard Louis, který si prošel vším možným, aby se z podobného prostředí vymanil. Síla Slona tkví především ve zmíněných pocitech a ty jsou zpracovány bravurně.
Celkové hodnocení
 
6.3
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
7.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
6.0
Je asi jasné, že se Poláci snažili natočit film na (pro ně) silně kontroverzní téma. Proto trochu pokulhává to, že by Bartek zvládnul všechno sám a stejně tak mi nepřišlo reálné, že by si ti dva sedli. Ale chápu, sdělení tvůrců je jinde. A snad se i povedlo, nicméně to musí zhodnotit spíš polské publikum.
Celkové hodnocení
 
6.5
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
6.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
6.0
Mám rád poľskú kinematografiu, aj v oblasti gay tém sa im podarilo natočiť zopár zaujímavých filmov (napr. Hiacynt).
Tento film má svetlé momenty, herecké výkony sú slušné.
No ako celok je to zdĺhavé, neprináša to nič nové... Dokonca to miestami zaváňa kvalitnou nudou.
Napriek zaujímavej kamere.
Celkové hodnocení
 
6.5
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
7.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
7.0
Jan Hrynkiewicz mi zpočátku typově moc neseděl v roli Barteka starajícího se o celé hospodářství. Zato Pawel Tomaszewski mi zdánlivě připomínal Maxe Riemelta, pro kterého mám slabost. Děj se skládal z motivů známých z jiných produkcí. Jak ale originálně pojmout romanci na venkově? Vše vzájemně do sebe zapadlo a výsledný dojem byl kupodivu na polskou produkci příjemný.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.