The Death and Life of John F. Donovan (2018)

Jiřik
Updated Květen 07, 2023
 
7.7 (8)
3009 1 9 3
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)
The Death and Life of John F. Donovan International Trailer
The Death and Life of John F. Donovan  (2018)

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
123 minut
Původní znění
Hrají
Kit Harington, Natalie Portman, Susan Sarandon, Thandie Newton, Kathy Bates

Sekce a rozdělení filmů

Žánr
Míra Gay obsahu
Lokalizace

Dodatečné informace o filmu

Ostatní dostupné titulky

Přeloženo

Je film přeložen?
Ano
Datum přeložení filmu
Leden 02, 2021
Přeložil

Tagy

John Donovan je hezký a úspěšný americký herec, hvězda televizní show. Rupert Turner je jedenáctiletý školák a Donovanův největší fanoušek. Jednoho dne chlapec napíše Donovanovi dopis a k jeho velkému překvapení a radosti mu herec odpoví. Začíná tak jejich vzájemná korespondence, díky které zjistí, že mají mnoho společného: komplikované vztahy se svými matkami, lásku k herectví a odlišnou sexualitu, kterou si každý z pochopitelných důvodů nechává pro sebe. Dopisují si celých pět let, dokud Donovanovu kariéru nezničí skandál a jeho mrtvé tělo je objeveno v jeho bytě.

Uživatelské recenze

8 reviews
9-10 hvězdiček
 
0%
7-9 hvězdiček
 
63%
5-7 hvězdiček
 
25%
3-5 hvězdiček
 
13%
1-3 hvězdiček
 
0%
Celkové hodnocení
 
7.7
Příběh
 
7.1(8)
Herecké výkony
 
8.1(8)
Zvuk
 
8.5(8)
Zpracování
 
7.0(8)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
Celkové hodnocení
 
8.8
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
8.0
V krátkosti napíšem - pôsobivý príbeh, príjemne rozpovedaný so super hudobným podmazom a herecké výkony daných postáv pekne odohrané. Vzťahy matka a syn - v oboch rodinách, zaujímavé, poučné, nie je to jednoduché, smutné v niečom a napokon i krásne. Zladenie resp. nájdenie sa dvoch duší rozdielneho veku a pritom schopných zdieľať z časti svoj život jeden druhému (cez písanie), snaha o pochopenie, tak to je priam čarovné. Niet viac čo dodať, pozrite si.
(Upraven: Leden 28, 2021)
Celkové hodnocení
 
8.8
Příběh
 
7.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
8.0
Příběh typu "Bylo - nebylo" mi připadá trochu moc vyfabulovaný, trochu přitažený a taky ten telefonní automat s poznámkou o padání mobilní sítě... no, tím si u mě Dolan vysloužil dva černý puntíky. Ale za to casting, fantastická práce s hudbou, kamera, to vše je hodno Dolanového jména. Mé Dolanovy favority tento snímek z piedestalu nesesadil, ale i režisér par excellence má právo na své dny... vlastně... filmy.
Celkové hodnocení
 
8.8
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
8.0
Protože už byl film předchozími recenzenty detailně rozebrán, napíšu jen, že podle mne za vidění rozhodně stojí především pro příběh samotný.
(Upraven: Leden 11, 2021)
Celkové hodnocení
 
6.8
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
7.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
6.0
Protože většina Dolanových filmů mě nijak zvlášť neoslovila, na tento jsem se chtěl podívat hlavně proto, abych zjistil, jestli je Kit Harington pořád tak slabý herec, jak si ho pamatuji ze Hry o trůny, a zda pořád tak dobře vypadá. A zjistil jsem, že platí obojí. :)

Co se týká samotného filmu, mám z něj poněkud ambivalentní pocity. Na jednu stranu mě docela bavil motiv dítěte, které je až patologicky fascinováno mediální hvězdou (vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo jediné, více rozpracované téma filmu), a líbilo se mi i střídání dvou hlavních dějových linií. Na druhou stranu na mě celá řada věcí působila nevěrohodně - nějak si např. nedokážu představit, že by si titulní hrdina začal pravidelně dopisovat s pětiletým dítětem (!), navíc formou papírových dopisů. Film obsahuje řadu typicky nolanovských uječených scén, kdy na sebe postavy chrlí „dlouho potlačované pravdy“, což má zřejmě působit psychologicky věrohodně, ale na mě to nějak nefunguje. Snad ještě horší jsou scény, které nás zřejmě mají zasáhnout naopak silně pozitivními emocemi. Abychom lépe pochopili, co nám chce režisér sdělit, jsou obvykle podbarvené nějakým popovým flákem, což z nich činí přímo učebnicové příklady kýče. Už chybí jen zpomalené záběry. Nejotřesnější scéna tohoto typu je ta v koupelně, kde hlavní hrdina se svým bráchou zpívají spolu se songem linoucím se z rádia a jejich matka je při tom láskyplně pozoruje. Fuj.

Pro českého diváka může být mimořádně ponižující jedna z úvodních scén, která se odehrává v Praze. Novinářka je nucena komusi telefonovat pomocí starého automatu na mince (scéna se odehrává v roce 2017!), což je vysvětleno tím, že „k východní Evropě to už tak nějak patří“, protože zdejší mobily „se pořád vypínají“. WTF?? Skoro to vypadá, jako by se z Nolanovy strany jednalo o nějakou schválnost, protože z celého filmu vůbec nevyplývá žádný důvod, proč se ústřední rozhovor mezi novinářkou a mladým hercem odehrává zrovna v Praze, když jinak se celý děj odvíjí v Americe a v Anglii.

Za hlavní nedostatek filmu ovšem považuji zasazení děje jen pár let zpátky. Řekl bych, že hlavní téma skrývání svého pravého já pod nátlakem komerčního zábavního průmyslu už dnes není na pořadu dne.
Celkové hodnocení
 
8.8
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
9.0
I z tohoto Dolanova snímku je patrné okouzlení filmem, hrou s kamerou, s hudbou, s barvami, s atmosférou, ale také akcent na psychologickou drásavost některých scén a jejich prodlužování na samu mez únosnosti. Ano, můžeme vznášet spousty námitek proti nevěrohodnosti zápletky tohoto díla, které prolínáním časových rovin a postupným odkrýváním tajemství minulosti vzdáleně evokuje třeba Almodóvarovu tvorbu. Vedle formální vytříbenosti je ale podle mě ryzí hodnota filmu ukrytá v přesvědčivém zachycení lidské zranitelnosti a bezradnosti, tápání a obav z prozrazení sexuální identity.
(Upraven: Leden 02, 2021)
Celkové hodnocení
 
8.5
Příběh
 
7.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
8.0
Další z filmů, u kterého se neshodnu s většinovým názorem. Ať už si o snímku myslíte cokoliv, tak minimálně v jedné věci se shodnout musíme - Xavier Dolan umí fantasticky pracovat s hudbou. Např. scéna v dešti, kdy za zvuků Stand By Me naplno vytryskne láska mezi synem a matkou, mě zaručeně pokaždé dožene k slzám. A koho snad nezasáhne rozchod v autě, rozchod u dveří nebo dopis v závěru, ten snad ani nemá srdce. Za mě velká spokojenost, i když jsem evidentně v menšině.
Celkové hodnocení
 
4.5
Příběh
 
3.0
Herecké výkony
 
5.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
4.0
Dolan se zkrátka vyžívá ve zpomalené kameře, detailních záběrech, v hrátkách s barvami, kompozicí a hudebním podkresem. Jenže při pitvání a šperkování sebemenšího detailu mu opět unikl náhled na snímek jako celek.
Celkové hodnocení
 
6.8
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
5.0
Za mě vlastně trochu zklamání, protože jsem zvyklá Dolana jako svého nejoblíbenějšího režiséra hodnotit jen 10/10. Je to zase něco trochu jiného, o čem Dolan ještě nemluvil a měl potřebu na to poukázat, což oceňuji, ale jako celek to moc nedává smysl a působí to nedodělaně.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.