El baile de los 41 / Dance of the 41 / Párty pro 41 (2020)

marow
Updated Listopad 18, 2023
 
8.1 (7)
1593 1 10 1

Základní informace o filmu

Rok
Délka filmu
93 minut
Původní znění
Hrají
Alfonso Herrera, Emiliano Zurita, Fernando Becerril

Sekce a rozdělení filmů

Míra Gay obsahu
Lokalizace

Přeloženo

Je film přeložen?
Ano
Datum přeložení filmu
Květen 13, 2021
Info
Netflix

Tagy

Gay kongresman si vezme dceru mexického prezidenta. Pak se ale v tajném klubu zaplete s jedním mladíkem a skandál je na světě. (Netflix)

Uživatelské recenze

7 reviews
9-10 hvězdiček
 
29%
7-9 hvězdiček
 
43%
5-7 hvězdiček
 
29%
3-5 hvězdiček
 
0%
1-3 hvězdiček
 
0%
Celkové hodnocení
 
8.1
Příběh
 
7.7(7)
Herecké výkony
 
8.2(7)
Zvuk
 
8.3(7)
Zpracování
 
8.2(7)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
(Upraven: Listopad 18, 2023)
Celkové hodnocení
 
9.5
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
10.0
Na tomto filmu, tak jiném, z gay historie, si cením téměř všeho, ale nejvíc hereckých výkonů všech tří hlavních představitelů. Především E.Zurita (27) v roli Evaristy byl naprosto přesvědčivý a sekundoval mu i "manželský pár" Ignacio-Amada (A.Herrera 37 - M.Cadena). Nedivím se, že na IMDb nemá film úplně top hodnocení, neboť snímek je to vypovídající a nic neskrývající, a to mnozí diváci, především netolerantní k sexuální menšině, nemusí zcela pobrat. V duchu děkuji a smekám tvůrcům za to, že si vybrali toto téma a dokázali je zpracovat takovým způsobem a nekřivili historický děj smyšlenostmi, aby byl neplytký. Tápání hlavní postavy jsem chápal. Těžko si představit Ignacia jako zcela rázného a uvědomělého gaye 21. století v době, ve které žil, v době "gaytemna".

Celkové hodnocení
 
6.0
Příběh
 
5.0
Herecké výkony
 
5.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
7.0
Dalo by sa povedať typické Netflix "umenie" pre priemer ktorý chce mať pocit že videl čosi sofistikované. Ale stále Netflix = efektné, ľúbivé, ale tak trochu vyprázdnené. Priznávam - v tomto prípade taký "lepší Netflix".

Vizuál je naozaj podmanivý, pozerá sa na to krásne - či už paláce, luxusné salóny vyššej vrstvy, kostýmy, nálady, vôbec práca so svetlom. Diváka okamžite pohltí ilúzia že sleduje "umenie". Príjemne pôsobí aj aranžmá bálov pre 41+1 pozvaných ... aj keď je vidno, že niekedy je súčasná štylizácia pre efekt (napr. scéna s vaňami a sviečkami). Páčilo sa mi, ako post-moderne sa tvorcovia vyhrali s kombináciou mužnosti - brady, chlpaté telá - a ženskosti - drag, make-up. Narúša to kult "hetero-look" a "niekto normálny" pretrvávajúci i v dnešnej gay komunite ... čo je záslužný počin, aj keď prinajmenšom pol storočia starý koncept. :) Jedine čo som rozdýchval ťažko boli "štúrovské" fúzy, účesy a oblečenie ... nie je to práve moja šálka kávy. No zasadiť do toho provokatívny gay príbeh bolo v podstate milé.

Prekvapilo ma, že sa celý film zakladá na skutočnej udalosti - nevedel som, že "41" a "42" boli v Mexiku po tejto afére "tabu čísla", ktoré sa vynechávali z výplatných pásiek, čísiel plukov, čísiel domov, izieb, nikto dokonca neoslavoval 41. narodeniny. :D Samozrejme, tým že sa celý škandál obalil do "neslušnosti", veľa osobných detailov obetí sa nedochovalo - a tým pádom samotný príbehový obsah si môhli tvorcovia ľubovoľne domyslieť.

A práve ten fiktívny príbeh je slabinou tohto ambiciózne dielka. Aféru dvoch chlapov, ktorí si spolu niečo začnú napriek okolnostiam a nepriazni prostredia - sme videli stokrát ... tu len v iných kostýmoch. No nie je tu nič naviac, nič špeciálne, dokonca v takto načrtnutých postavách ťažko to vzájomné zaujatie uveriť. Chýbajú ozajstné silné emócie, nie len také to vlažné pousmievanie a akože-vášnivý sex. Chýba mi príbeh, vývoj vzťahu. Hlavný hrdina Ignacio je naozaj dosť nesympatický, naprieč celým filmom. Tak trochu bezcitný macho ktorý zneužíva svoje privilégium všemocného alfa-samca z prelomu 19. a 20. storočia, berie si čo si zamanie a na druhých neberie veľmi ohľady. Jeho manželky Amady mi aspoň polovicu filmu bolo ľúto, s puškou na strome som jej celkom fandil, až v závere príbehu sa z nej (tak trochu pochopiteľne) stala zúfalá zavilá beštia. No napriek tomu pre mňa bola najlepšie/najživšie zachytenou postavou. Milenec - Evaristo - okrem svojej fyzickej krásy nemá veľa priestoru predstaviť pozadie, emócie či nedajbože vývoj vlastnej postavy. Je tam ako dekoratívny objekt, trofej pre Ignacia.

Topornosť tak nejako z filmu dýcha - a neviem presne popísať nakoľko to bolo "dobovosťou" (zo sterilnej vyumelkovanej štylizácie tej doby - či v obliekaní či vo vyjadrovaní - je mi vždy tak nejako divno) a nakoľko to bolo plocho načrtnutými postavami a veľmi veľmi sporým príbehom.

Samozrejme, za vizuálne opulentné bály (ktoré sa miestami pomaly odkazujú na orgie Shortbus-u) to vidieť určite stojí ... ako veľmi zaujímavá a neznáma lekcia z gay histórie jednoznačne takisto ... a hoci nepotešil, trpký koniec bol nadčasovo ironický voči vzťahu hetero a gay populácie, ich spôsobov života, snov, predstavy šťastia (a ako do nich možno druhých dokopať). Som rád že tento film vznikol, inak by som o 41 asi ani netušil - no trochu aj škoda že to produkoval Netlfix, pre svoje publikum ;)
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
8.0
Pěkně zpracovaný film, dobrý zvuk i kamera. Herecké výkony věrohodné. Doporučuji ke shlédnutí.
Celkové hodnocení
 
10.0
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0
Tady jsem nenašel nic, za co by šel bodík dolů. Vše, jak má být. Brazilsko-mexická produkce mile překvapila. Moderní filmařské prostředky zachycují velmi dobré herecké výkony doplňované vkusně padnoucí hudbou. Skvělé.
Celkové hodnocení
 
6.8
Příběh
 
5.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
7.0
Vizuálně podmanivý snímek plný zpomalených záběrů, které daly vyniknout detailům a podtrhly příjemně línou atmosféru s minimem rušivých momentů. Zážitek umocnila i zajímavá hra s nasvícením scén. Výsledný dojem ale kazil docela plytký děj a neschopnost se identifikovat s hlavní postavou.
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
8.0
Celkem dobře natočený film. Je to podle skutečných událostí, takže děj je třeba tak brát, ač samozřejmě nevím, jak moc přesně to odpovídá realitě. Ale zásadní problém jsem neshledal. Hodilo by se doplnit na konci pár vět o tom, jak to s Ignaciem bylo dál, protože film zabírá jen velmi krátké období jeho života. Dnes mají někteří pocit, že na ně gay vyskočí z konzervy, "jak se to rozmáhá". Přínos filmu proto vidím především v tom, jak ukazuje, že gayové byli součástí společnosti vždy. Jen se o nich prostě netočily filmy.
Celkové hodnocení
 
8.3
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
7.0
Impresionisticky natočený pravdivý příběh vysoce postaveného politika, jemuž manželství s dcerou mexického prezidenta mělo přinést zástěrku pro utajení dvojího života. Výtvarně vytříbený a pomalu vyprávěný osud ze začátku 20. století ukazuje dva světy - hýřivý, vtipný, uvolněný a skrývaný ve světle svící za plentou všednosti, a pak ten oficiální, na oko spořádaný, ale finančně zajištěný, který diktuje pravidla. Hlavní postava sem tam postrádá vnitřní motivaci k rozhodnutí a chování, scénář by zasluhoval detailnější propracování. Každopádně se jedná o vyšší nadprůměr a přináší do LGBT kinematografie odlišný styl sdělení relativně častého tématu maskování gay identity.
K vidění aktuálně na Netflixu s českými titulky.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.