Dating Amber (2020)

karcikarel
Updated Listopad 06, 2022
 
7.1 (10)
2797 1 3 2

Základní informace o filmu

Rok
Země
Délka filmu
92 minut
Původní znění
Hrají
Fionn O'Shea, Lola Petticrew, Barry Ward

Dodatečné informace o filmu

Ostatní dostupné titulky

Přeloženo

Je film přeložen?
Ano
Datum přeložení filmu
Červen 24, 2020
Přeložil

Tagy

Film se odehrává v Irsku v polovině 90. let a vypráví příběh nejlepších přátel Eddie (Fionn O'Shea) a Amber (Lola Petticrew), kteří vytvářejí falešný vztah, aby zabránili svým přátelům, rodině a spolužákům spekulovat o své sexualitě.

Uživatelské recenze

10 reviews
9-10 hvězdiček
 
30%
7-9 hvězdiček
 
40%
5-7 hvězdiček
 
10%
3-5 hvězdiček
 
10%
1-3 hvězdiček
 
10%
Celkové hodnocení
 
7.1
Příběh
 
7.0(10)
Herecké výkony
 
7.7(10)
Zvuk
 
7.0(10)
Zpracování
 
6.8(10)
Pro napsání recenze se registrujte nebo se .
(Upraven: Červenec 29, 2020)
Celkové hodnocení
 
7.3
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
7.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
6.0
Úvod působí jako přeexponovaná, skoro nechutná groteska, jedna každá postava - dobrý i zlý, agresor i oběť - je trapnosměšná do odpudiva, křupanské vulgární veselí je dolováno z každé věty, každého slova, každého gesta a grimasy. Až když jsou tvůrci dostatečně nasyceni líčením vidláctví svých krajanů, začnou se postupně z temné polévky vynořovat životnější kontury postav, divák, který se zpočátku měl otřásat zlým smíchem, je za ruku veden k soucitu a dojetí. Původně nejtupější a nejzarytější hovádko se pojednou omlouvá za stupidity, ba dokonce kárá tápajícího hlavního hrdinu "Kámo, měl bys být citlivější." Eddieho lampasácký tatík začne myslet a cítit, pubertální bráška zmoudří k opravdovosti, matka, která Amber vydírala a terorizovala odkazy na mrtvého otce, začne chápat. Jako v komediálním úvodu, tak i po překlopení na jímavou rovinu se film pohybuje drobet klopýtavě a spíš jen v prvním plánu, vzdor tomu ale funguje a nemíjí se s cílem: boje a dilemata, jimiž musí postavy projít, jsou příliš reálné a tíživé na to, aby je šlo doopravdy rozmělnit. Primitivně obhroublé "veselo" však bohužel probleskuje až do konce.

Asi bychom museli žít v Irsku těch dob, aby se nám podařilo s Dating Amber rezonovat od začátku do konce. "Tady tě to zabije. Tady nemůžeš být sám sebou," říká v závěru ústy Amber režisér a scénárista David Freyne, a odemyká tím vrátka k pochopení: ten film vůbec není komedie. Ani náhodou.

Komu se líbil představitel hlavní klukovské postavy, Fionn O'Shea, může si ho připomenout v jiném filmu zdejší databáze, Handsome Devil/Pokušitel. V recenzi Pokušitele bylo možné diváky navnadit příslibem "sportem vypracovaných stehen kluků čouhajících z naditých trenek", v Dating Amber se musí gay uskromnit.
Celkové hodnocení
 
7.3
Příběh
 
7.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
7.0
Zpracování
 
6.0
Díky za velmi dobré titulky: Ondra.

SPOILERY!!!

Plusy: Chemie mezi ústřední dvojkou. Hladký přechod z komedie do dramatu. Tvůrci někdy dokázali zatnout hodně hluboko ("Tak budeš radši furt nešťastnej?" "Lepší než být buzna!"). Celkově ale feel good movie.

Mínusy: Postavy opravdu až na hraně karikatur a to napravo nalevo, možná i tématicky (irský a katolický vidlákov prosáklý sexem). Rodinné problémy u ní zavádějící a u něj nepřesvědčivé.
Celkové hodnocení
 
8.0
Příběh
 
8.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
8.0
Obranné spojenectví gay a lesba je běžnější spíš u starších než teeagerů. Možná proto film nabízí několik přijemných momentů. Celkem slušný výkon obou protagonistů mě naladil do dobré nálady. A konec dobrý, všechno dobré. Pro mne jeden s filmů, který neurazí diváka.
(Upraven: Červenec 06, 2020)
Celkové hodnocení
 
3.8
Příběh
 
4.0
Herecké výkony
 
4.0
Zvuk
 
3.0
Zpracování
 
4.0
Rozlišit kvalitní humor od trapnosti nebo dokonce až urážky, je složité, protože každý vnímáme dané kategorie odlišně. První třetina mi přišla až tak trapná, že jsem se červenal studem za všechny ze štábu. Nejsem příznivcem vyprázdněných postav působících jako karikatury. I proto mi trvalo delší dobu, než jsem vstřebal náhlou změnu a posun k vážnějšímu pojetí.
Celkové hodnocení
 
10.0
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0
Vynikajúci film. Vtipný inteligentný. Aj lúzer môže byť chytrý a vtipný a neodolateľný. Od Írov som takýto film nečakal, len tie medené vlasy hlavného protagonistovi vraveli o tom, že je to írsky film. Vyborné vtipné dialógy. Nasmial som sa. Nepozerám film s lesbami, ale tento ma dostal a za titulky k filmu veĺmi, veľmi pekne ďakujem, Ondro.
Celkové hodnocení
 
6.0
Příběh
 
5.0
Herecké výkony
 
8.0
Zvuk
 
6.0
Zpracování
 
5.0
Komedie v první polovině, pak už to je víc drama. To, jak se Eddie chová pořád dokola jako blb, po chvíli už nudí. K té postavě mi to prostě nesedělo. Sice jsem si celou dobu přál trochu jiný děj postavy Eddieho, ale konec se mi líbil, takže celkově lepší průměr.
(Upraven: Červen 27, 2020)
Celkové hodnocení
 
2.0
Příběh
 
2.0
Herecké výkony
 
2.0
Zvuk
 
2.0
Zpracování
 
2.0
Když jsem se měl smát, nesmál jsem se, když jsem měl brečet... slzička nikde. Asi jsem voľáky čudný. Tak asi tak nějak.
(Upraven: Červen 24, 2020)
Celkové hodnocení
 
9.8
Příběh
 
9.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
10.0
Zpracování
 
10.0

Ten naprosto silný konec filmu, to mocné poselství, musí chytnout každého vnímavého a citlivého gay diváka za srdce a za duši. Plně chápu, že mnohý na toto téma nevnímavý hetero divák bude "kazit" hodnocení na ČSFD a IMDb. Tady na GT snad ne ...

Snímek je naprosto originální, irská unikátní komediálnost přehlušená syrovou dramatickou linkou, která během sledování stále více vyplouvá na povrch. Ještě, že vše vzniklo v Irsku a ne v USA, kde by všechno pokřivili v ublíženou milující pohádku. Slušné solidní herecké výkony byly podpořené dobrým scénářem a režií. Díky Ondrovi za silný zážitek.
(Upraven: Listopad 09, 2020)
Celkové hodnocení
 
7.5
Příběh
 
6.0
Herecké výkony
 
9.0
Zvuk
 
8.0
Zpracování
 
7.0
Zas tu po delší době máme celkem slušnou komedii, kterých je jinak opravdu jako šafránu. Námět sice není kdovíjak originální, ale rozhodně je podaný velmi zábavným způsobem. Herci jsou skvělí a dobře typově vybraní, a to i ti v menších rolích (spolužáci, rodiče, učitel...). Samozřejmě se v rámci děje najde i pár obehraných klišé, ale v komedii se to snese. A neodpustím si poznámku: kdybych měl ve škole učitele s takovýma očima, určitě bych na něj taky zíral jak na svatý obrázek. :)
Celkové hodnocení
 
9.8
Příběh
 
10.0
Herecké výkony
 
10.0
Zvuk
 
9.0
Zpracování
 
10.0
Krásně napsaný a nafilmovaný příběh dvou mladých irských teenagerů. Okouzlující film o lásce a přátelství, vtipný i dojímavý. Ukazuje problémy homosexuálů v irské škole na malém městě v 90-letech. Nádherně groteskní postavy některých školáků dovedou udělat jen v britských filmech (Irsko je přece skoro Velká Británie). Herecky vynikající, především oba mladí, Lola Petticrew a Fionn O'Shea jsou dokonalí. Skvělá hudební složka a ten konec - už dlouho jsem si u filmu tak pozitivně nezaplakal. Zatím zde není hodnocení "Míry Gay obsahu". I když erotiky je poskrovnu, o to tady vůbec nejde, dal bych bez váhání 100%.
Určitě doporučuji.

 

Podmínky užívání www.gaytitulky.infoV případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   ||  erthos (moderátor)  ||  deep (moderátor)  ||  tomas106 (editor) ||  Hadonos (editor). Máte-li podezření na porušení obsahu autorských práv, neprodleně nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. K fungování tohoto webu jsou zapotřebí tzv. cookies, proto svým využíváním této technologie souhlasíte samotným používáním služby (webových stránek gaytitulky.info). Pokud s tím nesouhlasíte, nepoužívejte tyto webové stránky.